Kniha na pokračování: Dopisy synovi

V posledních letech narážím v knihách docela často na to, že autoři zmiňují, jak je ovlivnila tato několik století stará kniha. Stále nám má co říct a možná mohou být myšlenky lorda Chesterfielda zajímavé a užitečné i pro vás.
A možná mohou myšlenky klasika zajímat i matky a dcery?
Cena: 100,- Kč/ 4 eura
Předplatitelé edice Hlavní myšlenky získají tuto celou knihu zdarma.
Forma: Každý týden jeden dopis prostřednictvím e-mailu
Zahájení projektu: 1. 3. 2025

"Kamkoliv přijdeme, předchází nás samozřejmě naše pověst - a je jedno zda dobrá či špatná," tuto pravdu ve svých mladých letech přijal hrabě Chesterfield, významný anglický diplomat a státní činitel. Byl považován za moudrého a zkušeného pedagoga, který vytvořil ucelený pedagogický systém, ale ve stejné době jej považovali i za bezzásadového cynika, hlasatele egoistické morálky, za velmože, který zvládal ve všech směrech umění dvorské licoměrnosti. Udělal závratnou kariéru na politickém a diplomatickém poli. Dovedl k dokonalosti umění, jak se zalíbit lidem a navazovat významné známosti. Jeho vynikající kniha "Dopisy synovi", to není jen souhrn mravních ponaučení a pečlivých doporučení, jak se má člověk chovat, je to i věda o tom, jak se stát okouzlujícím.
Kdo byl lord Chesterfield?
Philip Dormer Stanhope, 4. hrabě z Chesterfieldu se narodil v Londýně 22. 9. 1694 ve velmi vlivné aristokratické rodině. V roce 1712, když mu bylo 18 let, začal studovat na koleji Trinity-Hall Kembridžské univerzity a v roce 1714 uskutečnil, pro bohatého gentlemana, povinnou cestu (tzv. grand tour) po kontinentu. Svou cestu musel přerušit kvůli smrti královny Anny. Jeho vlivný příbuzný z otcovy strany James Stanhope jej vyzval k návratu do vlasti a pomohl mu k místu "lorda královské ložnice" prince z Wallesu. Tak se započala kariéra budoucího lorda Chesterfielda.
V roce 1715 se stal členem Dolní komory parlamentu. Za své první vystoupení v parlamentu byl potrestán pokutou 500 liber, protože mu scházelo 6 týdnů do naplnění plnoletosti.
V roce 1716, v době konfliktu mezi králem Jiřím I. a jeho synem, budoucím Jiřím II., se Stanhope přidal k táboru prince z Wallesu a jeho milenky Henriety Howard, což mu přineslo politické výhody, když nastoupil Jiří II. na trůn.
Po smrti otce v roce 1726 přijal Philip titul lorda Chesterfielda a přešel z Dolní komory parlamentu do Sněmovny lordů.
V roce 1728 přijal důležité místo vyslance v Haagu. Zde se osvědčil jako schopný diplomat a uzavřel v roce 1731 pro Velkou Británii Vídeňskou smlouvu, která zajišťovala anglicko - rakouskou alianci. Kvůli špatnému zdraví se však v roce 1732 vrátil do vlasti. Diplomatická služba mu přinesla vyznamenání Podvazkový řád a dvorní funkci Lorda-Stewarda (Lorda strážce pokladu = ministr financí).
Po návratu do Sněmovny lordů se stal jedním z jejich lídrů. Zabýval se aktivní politickou a diplomatickou činností téměř do poloviny čtyřicátých let 18. století. Díky umění lavírovat mezi různými politickými silami, nacházel své spojence a přátele mezi nejrůznějšími lidmi. Jeho současníci si velmi cenili komunikaci s ním. Podle slov řady z nich, neexistoval druhý takový člověk, s nímž by byla komunikace tak příjemná.
Na začátku padesátých let byl nucen opustit vysokou politiku z důvodu prohlubující se hluchoty. Zbytek života pak strávil tím, že se věnoval předávání získaných zkušeností a znalostí svému synovi a později vnukovi o tom, jak udělat kariéru. A i když bylo od té doby vydáno mnoho učebnic na téma - pravidla dobrého chování, jsou jeho "Dopisy synovi" nepřeko-natelnou klasikou.
Chesterfield zemřel 24. 3. 1773.
Původně to být kniha neměla!
Philip Stanhope (pozdější lord Chesterfield) se z vypočítavosti oženil s ne-manželskou dcerou krále Jiřího I., Melusinou von Schulenburg, ale děti spolu neměli.
Philip Stanhope (druhý), jeho oblíbený nemanželský syn, měl veškerou podporu svého otce, ale ani tak nebyl přijat do vyšší společnosti. Philip Stan- hope (druhý) se totiž tajně oženil s Irkou Eugenii Dornvil, s níž měl dva syny - Charlese a Philipa. V roce 1768 Philip Stanhope (druhý) zemřel ve věku 36 let. Lord Chesterfield zjistil, že má vnuky až po jeho smrti. Ve své závěti jim odkázal nevelký kapitál, ale jejich matce nic.
Nedostatek peněz přiměl Eugenii Stanhope prodat vydavatelům dopisy, které nebyly nikdy určeny k tisku. A tak poprvé uviděly světlo světa "Dopisy synovi". Vydaná kniha představovala pro anglickou společnost šok díky své "rodinné otevřenosti". Soubor dopisů se pak stal populárním čtením a byl mnohokrát vydán. Tím přinesl vdově velké jmění.
Co získáte?
Toto vydání obsahuje 89 dopisů Lorda Chesterfielda jeho synovi Philipu Stanhopeovi (1732-1768), od nejstaršího, adresovaného osmiletému chlapci, až po dopis napsaný několik dní před smrtí šestatřicetiletého diplomata.
Každý týden vám přijde jeden e-mail do vaší schránky.
Všechny překlady pocházejí z anglického vydání: The Letters of Philip Dormer Stanhope, earl of Chesterfield with the Characters edited with introduction, notes and index by John Bradshaw. 3vol. Londýn, 1905.
Dále ihned po zaplacení získáte zkrácenou e-knihu Dopisy synovi z edice Hlavní myšlenky a přístup k její audioverzi.
Objednávka knihy na pokračování: Dopisy synovi